تبلیغات
مطالب اینترنتی - بـه نسل جوان امیدوار هستم
 
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

گفت‌وگو با دكتر«مجید مخدوم»، استاد رشته‌ی محیط‌زیست


بـه نسل جوان امیدوار هستم


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – محمد سرابی:
تا دو نسل قبل همه‌ی آدم‌ها از آب رودخانه‌ها،‌ چشمه‌ها و قنات‌ها استفاده می‌کردند

و معمولاً با بارندگی‌های سالانه، آب‌ مورد نیاز مردم دوباره جاری می‌شد، اما از وقتی که چاه‌های عمیق و سد‌های بزرگ و کوچک همه‌جا درست شدند، آب‌ کم‌تر شد.حالا عکس‌های زیادی از مزرعه‌های کشاورزی گرفته شده که نشست کرده، ترک‌های بزرگی خورده و منابع آب خود را از دست داده‌اند. دکتر «مجید مخدوم»، دكترای ارزیابی اثرات محیط‌زیست و تعیین ظرفیت و استاد محیط‌زیست، با این‌که وضعیت زیست‌محیطی ایران را بسیار ناگوار می‌داند، به نسل آینده امیدوار است تا این زیست‌بوم را از خرابی حفظ کنند.

متن گفت‌وگوی هفته‌نامه‌ی دوچرخه با دكتر مخدوم پیش‌ِ روی شماست.

 • الآن مكرر خبر‌ سیل و ریزگرد و حوادث طبیعی دیگر در ایران پخش می‌شود. هوای شهر‌های بزرگ آن‌قدر آلوده شده که هر سال مدرسه‌ها چند روز تعطیل می‌شوند. اگر همین‌طور پیش برویم تا ۲۰ سال دیگر محیط‌زیست کشور ما چه حال و روزی پیدا می‌كند؟

اگر همین‌طور پیش برویم محیط‌زیست ایران مثل محیط‌زیست عراق خواهد شد. همین عراقی که الآن وجود دارد. زمانی این کشور منابع طبیعی زیادی داشت که الآن همه خراب شده است. پوشش گیاهی از بین رفته و تالاب‌ها را از دست داده‌اند.

در ایران امروز هم از ۶۴ تالابی که داشتیم بیش‌ترشان کاملاً خشک شده‌‌اند و کم‌تر از نصف آن‌ها باقی مانده است و دارند ریزگرد تولید می‌کنند. منابع آبی بزرگ مانند دریاچه‌های ارومیه، پریشان، بختگان، شادگان، هورالعظیم و… از بین رفته است. جنگل‌ها در حال خراب‌شدن هستند. در شمال کشور سه میلیون هکتار جنگل بوده و الآن یک میلیون و ۲۰۰‌هزار هکتار است. یک‌سوم همین جنگل‌ها هم مخروبه است.

در غرب وضعیت خیلی بدتر است. وقتی جنگل‌های ایلام به زیر ۴۰‌درصد رسید، ما متوجه ریزگرد‌ها شدیم. این جنگل‌ها مثل فیلتر عمل می‌کردند.

 • دانشجویان زیادی در رشته‌ی محیط‌زیست درس می‌خوانند. آن‌ها می‌توانند به نجات محیط‌زیست کمک کنند؟

این كار نیروی کافی می‌خواهد. تعدادش مهم نیست، خوشبختانه عشق و علاقه می‌خواهد که ۲۵‌درصد فارغ‌التحصیلان ما دارند و اگر هم کاری انجام می‌شود به‌خاطر حضور همان ۲۵درصد است.

۴۵‌هزار فارغ‌التحصیل محیط‌زیست داریم که ۳۶۰۰ نفر آن‌ها شاگرد من بودند. کار محیط‌زیست بیابان‌گردی و شب‌خوابی در فضای باز دارد. اما وقتی در طبیعت هستید احترام متقابلی بین انسان و طبیعت شكل می‌گیرد و آدم را همراهی می‌کند. من در همین سن از طبیعت نیرو می‌گیرم و قادر به کارکردن هستم.

 • انتخاب رشته یکی از دغدغه‌های مهم نوجوانان است. فکر می‌کنید علاقه داشتن چه‌قدر در موفقیت تأثیر دارد؟

من ۴۷ سال است که در دانشگاه تهران هستم و به تجربه دیده‌ام که به هرچیزی که علاقه داشته باشید در آن پیشرفت می‌کنید. درآمد هم دارد، اما اگر غیر از آن باشد وقتتان را تلف‌کرده‌اید. اصطلاحی هست که من هم یک قسمت به آن اضافه کرده‌ام و شده است «از تو حرکت از خدا برکت به اندازه‌ی حرکت».

دانشجویانی دارم که الآن با کارآفرینی درآمد هم دارند. این‌ها همان کسانی بودند که به رشته‌شان علاقه داشتند. یکی از دانشجویان سابق من یک لباس شبیه مانتو طراحی کرد که تبدیل به چادر برای اقامت در طبیعت می‌شود.

موقعی که در دانشکده کشاورزی کرج بودم و در رشته‌ی جنگل و مرتع درس می‌خواندم پروژه‌های عملی خیلی سختی داشتیم. آن‌قدر که وقتی رفتم سربازی برایم راحت‌تر از دانشگاه بود. اما چیزی که باعث می‌شد من و بقیه بتوانیم این رشته را ادامه بدهیم علاقه به این رشته بود.

دوچرخه شماره ۸۷۳

عكس: حمیدرضا دستجری/ خبرگزاری ایسنا

 • وقتی من بچه بودم، می‌گفتند که در آینده درگیری‌هایی سر آب اتفاق می‌افتد؟ حالا جنگ آب در حال شروع‌شدن است؟

اگر نفت نداشته باشیم باز هم می‌توانیم زندگی کنیم، اما اگر آب نداشته باشیم نمی‌توانیم. الآن مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام بدهیم بازیابی آب است. الآن ۹۰‌درصد آب در کشاورزی مصرف می‌شود و ۷۰‌درصد همین آب هدر می‌رود.

جوان‌های ما در آینده باید به دنبال راه حل‌هایی برای بازیابی آب باشند. یکی از دانشجویان ما که الآن خارج است یک وسیله‌ای اختراع کرده‌ که آب را در حمام تصفیه می‌کند و بر می‌گرداند تا دوباره مصرف شود. با این‌کار به جای ۱۵۰ لیتر ۵۰ لیتر آب مصرف می‌شود.

 • این درست است که ساختن بعضی از سد‌ها مثل سد گتوند به محیط‌زیست لطمه می‌زند؟

سد گتوند که روی نمک ساخته شده و الآن پر از آب شور شده است. بعد از ساخت این سد قرار شد آب شور را با لوله منتقل کنند و به خلیج فارس بریزند، اما با این کار محیط‌زیست آن هم خراب می‌شود. راه‌حل این است که می‌توانند توی حوضچه تبخیر کنند و بفروشند به پتروشیمی که استفاده‌ی زیادی دارد.

ما کلاً ۳۰ تا ۴۰ میلیارد متر مکعب آب در دسترس داریم، ولی برای ۷۰ میلیارد متر مکعب سد ساخته‌ایم. دور دریاچه‌ی ارومیه حدود ۲۰ سد ساخته شده است. در اطراف این دریاچه باغ‌های زیادی هست که با آب این سد‌ها تغذیه می‌شود. ولی ما فهمیده‌ایم که سیب هشت برابر و انگور چهار برابر گندم آب مصرف می‌کند. در صورتی‌که در ارومیه می‌شود انگور دیم و گندم دیم کاشت.

آبی که به این زحمت به دست می‌آید برای باغ سیب مصرف می‌شود بعد به‌خاطر این‌که کارگر و وسایل حمل و نقل نیست باقی می‌ماند و خوراک گاو می‌شود.

الآن در شرق دریاچه‌ی ارومیه ریزگرد داریم که با باد حرکت می‌کند و خاک را شور کرده و تا نزدیکی تبریز رسیده است.

 • با این وصف، الآن امیدوار باشیم یا نه؟

ما ایران را برای پنج‌هزار سال‌ نگه داشته‌ایم. از اسکندر و مغول تا روس‌ها و انگلیسی‌ها. این كشور آن‌قدر توان دارد که برای همین جمعیت هم غذا تولید کند. با برنامه‌ریزی و مدیریتِ درست می‌شود محیط‌زیست را نجات داد، چون جوانان خیلی باهوش‌اند.

 • شما چون خودتان ایرانی هستید این را می‌گویید؟

من در پنج کشور دیگر هم درس داده‌ام؛ انگلیس، آلمان، استرالیا، سوئد و ترکیه. جوانان هیچ کشوری هوش و استعداد بچه‌های ما را نداشتند.

دوچرخه شماره ۸۷۳

عكس: خبرگزاری تسنیم

 • این که آب را از یک جا به جای دیگر منتقل کنیم فایده‌ای ندارد؟

اگر سد کرخه ساخته نمی‌شد اصلاً مشكلی نداشتیم؛ چون آب به دشت آزادگان می‌رسید و همه‌جا سرسبز می‌ماند. بعد کارون ۲ و ۳ و ۴ ساخته شد که مشکل را بدتر کرد.

مشکل دیگر ما پتروشیمی‌های ما است. طرح‌های دیگری مانند انتقال آب خزر به سمنان و انتقال آب عمان به کویر هم از ۳۰ سال قبل هر دو سال یک‌بار مطرح می‌شود.

این کار هیچ فایده‌ای ندارد و کویر با این کار سرسبز و مرطوب نمی‌شود چون کوه‌های البرز را نداریم که جلو رطوبت را بگیرد. تازه آب را از دریا که ارتفاع صفر است تا هزار متر روی کوه‌ها بالا ببرند و بعد هم باید شیرین کنند که نمک زیادی باقی می‌ماند. خیلی انرژی مصرف می‌شود.

در قشم گاز شیرین داریم، می‌شود با تصفیه کم انتقال داد به نیروگاه و استفاده کرد. الآن گاز را از دریا با لوله می‌فرستند به نیروگاه بندرعباس بعد برقی را که تولید می‌شود با دکل بر می‌گردانند به قشم!

 • ولی الآن که نمی‌‌شود سد‌ها را خالی کنیم؟

نه نباید خالی کنیم، ولی باید مراقب باشیم که دیگر ۷۰درصد آب در جوی‌های کنار مزرعه‌ها هدر نرود. این‌طوری دیگر اصلاً به چاه غیر مجاز نیاز نداریم.

 • این مشکل نشست زمین را می‌شود درست کرد؟

نشست زمین را در مدت زمان کم نه، ولی در بلند‌مدت می‌شود اصلاح کرد. باید از درخت‌کاری و بوته‌کاری شروع کنیم. من ۱۷ سال در زاهدان کار می‌کردم. در همان زیست‌بوم گیاهانی هستند که می‌توانند خاک را حفظ کنند. مثلاً گیاهی بود به نام «اشنان» که روی زمین خشک رشد می‌‌کرد و گیاهان دیگر هم جذب می‌شدند.

 • فکر می‌کنید زمانی که بچه‌های نسل جدید به سن کار برسند دچار چنین اشتباه‌های بزرگی نمی‌شوند؟

نسل الآن پرسشگر هستند و زود قانع نمی‌شوند. پیگیری و پشتکار زیادی دارند. خوشبختانه مدارس محیط‌زیستی الآن در ایران درست شده است. در برخی از کشور‌ها رشته‌ی محیط‌زیست از دوره‌ی کارشناسی‌ارشد شروع می‌شود. یعنی لیسانس دیگری دارند فوق لیسانس سه سال است و دکترا چهار سال. ما هم چند سال در ایران این کار را انجام دادیم. با این کار متخصصان رشته‌های دیگر وارد حوزه‌ی محیط‌زیست می‌شوند.

دوچرخه شماره ۸۷۳

عكس‌ها: مهبد فروزان

روز جهانی محیط‌زیست به دنیا آمدم

۱۵ خرداد ۱۳۲۴ به دنیا‌ آمدم که بعداً مصادف شد با روز جهانی محیط‌زیست. پدر من در حال فارغ‌التحصیلی از مدرسه‌ی آمریکایی‌های رشت بوده که شوهر خواهرش فوت می‌کند و برای تأمین هزینه‌های زندگی او تحصیل را رها کرده و شروع به کار می‌کند.

او پیراهن‌دوز بود و روز‌ها سرش خیلی شلوغ بود، اما خیلی هم مطالعه می‌کرد. کتاب‌ که می‌خواند وقت نمی‌کرد روزنامه هم بخواند. از من می‌خواست که روزنامه‌ها را بخوانم و برایش جمع‌بندی کنم.

این موضوع بعد‌ها خیلی به من کمک کرد. پدرِ مادرم هم تحصیل‌کرده‌ی دانشگاه مسکو بود و من در همان دوران بچگی از دیدن کتاب‌خانه‌ی بزرگی که پدربزرگم در خانه‌اش داشت لذت می‌بردم.

من دوران ابتدایی را در رشت بودم و بعد با خانواده به تهران مهاجرت کردیم. در دبیرستان قریب (خیابان فردوسی) درس می‌خواندم و خانواده‌ام خیلی دوست داشتند که من پزشک بشوم.

یک بار تلویزیون فیلم جراحی دکتر برنارد را نشان می‌داد که اولین پیوند قلب در جهان را منعكس می‌كرد. با این‌که تصویر سیاه و سفید بود، وقتی دیدم که با تیغ سینه‌ی بیمار را باز کردند و خون بیرون زد حالم بد شد. پدرم که این را دید گفت دنبال پزشکی نرو، چون تحمل دیدن خون را نداری.

بعد قرار شد فیزیک بخوانم، ولی کسی که فیزیک می‌خواند دبیر می‌شد و من این را نمی‌خواستم. البته باز در کنکور پزشکی شرکت کردم، ولی به‌صورت ناخود‌آگاه ۲۰ دقیقه جواب سؤالات شیمی را در پاسخ‌نامه‌ی فیزیک وارد کردم و طبیعی است که پزشکی قبول نشدم. بعد وارد رشته‌ی کشاورزی شدم.

سال‌ سوم بود که به رشته‌ی تازه تأسیس جنگل رفتم. درست از این‌جا بود که کم‌کم به سمت محیط‌زیست کشیده شدم و با راهنمایی استادم توانستم بورسیه‌ی تحصیل بگیرم و به استرالیا رفتم. از همان موقع در رشته محیط زیست فعالیت می‌کنم و هنوز هم که بازنشسته شده‌ام این کار را ادامه می‌دهم.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

مجله اینترنتی برترین ها پورتال خبری و سبک …یک نمای خوب به شکلی طراحی می شود که کاربری خود را در پوسته خود نشان دهد استفاده از یک عصر ایران دروغ مصلحت آمیز به از راست فتنه انگیز؛ شاید تمام مشکل از همین توجیه ناشی می شوددرمان بیماری‌های شبکیه به کمک سلول‌های بنیادی …درمان بیماری‌های شبکیه به کمک سلول‌های بنیادی میسر شدخبر فارسی جستجوگر هوشمند خبریخبرگزاری ایسنا رییس ستاد انتخابات مصطفی میرسلیم گفت نامه ای به رییس کمیته نظارت بر تماس با ما سها سراج به نام خدا سلام عرض تسلیت و تعزیت ب مناسب ایام ماه محرم آرزوی قبولی ژن چند قلو زایی گوسفند افشار به تولید انبوه می …اخبار شرکت های دام و طیور و آبزیان ژن چند قلو زایی گوسفند افشار به تولید انبوه می رسدبررسی معرفی سایت صیغه یابی و ازدواج موقت به …بررسی معرفی سایت صیغه یابی و ازدواج موقت به همراه تصاویر زنان صیغه ایتسهیلات مربوط به جانبازان زیر درصدهر چند در قوانین استخدامى جانبازان زیر درصد ، تمامى وزارتخانه هاى دولتى ملزم می بولور فیلم امیر پسری که دختر شد و اسمش را …در جامعه ما افراد زیادی هستند که به این اختلال ژنتیکی مبتلا هستند ، و همه ی آنها فان وسرگرمیمتن آهنگ جدید زانیار و سیروان خسروی بنام بدون تو اگه به تو نمیگفتم حرفمامو اگه بـه نسل جوان امیدوار هستم بـه نسل جوان امیدوار هستم من در همین سن از طبیعت نیرو می‌گیرم و قادر به کارکردن هستم بـه نسل جوان امیدوار هستم بـه نسل جوان امیدوار هستم بـه نسل جوان امیدوار بـه نسل جوان امیدوار هستم جستجو تیتر یاب بـه نسل جوان امیدوار هستم از بین کلیه محتوا، اطلاعات و اخبار بـه نسل جوان امیدوار هستم هرلحظه، بـه نسل جوان امیدوار هستم اخباراجتماعیبـه بـه نسل جوان امیدوار هستم بسیار ناگوار می‌داند، به نسل آینده امیدوار است تا این زیست بـه نسل جوان امیدوار هستم بـهنسلجوان بـه نسل جوان امیدوار هستم به گزارش جام جم آنلاین، رمضان بهرامی در گفت و گو با تسنیم بـه نسل جوان امیدوار هستم تا دو نسل قبل همه ی آدم ها از آب نسلجوانامیدوارهستم بـه نسل جوان امیدوار بـه نسل جوان امیدوار هستم همه حقوق این سایت برای قطره محفوظ است به نسل جوان امیدوار هستم همشهری خبر فارسی به نسل جوان امیدوار هستم می تواند داشته باشد، مسأله امنیت و آزادی در میان نسل جوان است بـه نسل جوان امیدوار هستم جستجو وبلاگ اطلاعات نسلجوانامیدوارهستم بـه نسل جوان امیدوار بـه نسل جوان امیدوار هستم بـه نسل جوان امیدوار بـه نسل جوان امیدوار هستم خبرها بـه نسل جوان امیدوار هستم به همراه لینک مستقیم منبع آن نمایش بـه نسل جوان امیدوار هستم بـه نسل جوان امیدوار هستم همشهری آنلاین عمومی بـه نسل جوان امیدوار هستم را بسیار ناگوار می داند، به نسل آینده امیدوار است تا این زیست کامپیوتر نسل جوان مشهد فارسی نویس نسل جوان معلومات در مورد نسل جوان سایت نسل جوان نسل جوان ایران منشورتربیتی نسل جوان انتشارات نسل جوان کامپیوتر نسل جوان

مطلب بـه نسل جوان امیدوار هستم در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :بـه نسل جوان امیدوار هستم
http://mofidestan.ir/%d8%a8%d9%80%d9%87-%d9%86%d8%b3%d9%84-%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%b1-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%85/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 16 تیر 1396 07:23 ب.ظ
This post will assist the internet people for setting up
new webpage or even a blog from start to end.
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:57 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب در آغاز
آیا واقعا حل و فصل درست با من پس از
برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما
موفق به من مؤمن اما فقط برای while.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در منطق
و یک ممکن است را خوب به کمک پر
همه کسانی معافیت. در صورتی که
شما در واقع که می توانید انجام من را قطعا بود مجذوب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مطالب اینترنتی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :